U
ovom postu je teoretski objašnjeno šta su to kriptovalute, konkretno Bitcoin.
Međutim, osim najpopularnijih bitcoina, litecoina, feathercoina i dr. postoji još 100-ak drugih kriptovaluta koje možete da majnujete, kopate, rudarite, pronalazite (sve su to sinonimi). Kako da dođete do njih u praksi?
Pokušaću na najlaičkiji mogući način da objasnim, da bude jednostavno i za one koji su prvi put čuli za koine.
U nekoliko kratkih koraka ovako izgleda proces rudarenja:
1. Treba da sastavite (bar jednu) dobru mašinu za kopanje. Najbitnija komponenta je grafička kartica jer se matematičke operacije kojim dolazite do coina mnogo brže izračunavaju na GPU nego na CPU. Jedinica u kojoj se izražava brzina kopanja je hash/s (odnosno bolje reći kh, Mh, Gh, Th/s), a koja kartica kojom brzinom radi možete davidite na ova dva linka:
https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison i
https://litecoin.info/Mining_Hardware_Comparison.
Druga najbitnija komponenta u konfiguraciji jeste dobro napajanje. Pogotovo ako ćete da postavite 2 ili 4 grafičke kartice što je već potpuno normalno.
2. Na tom računaru instalirate softver za mining. U ovom trenutku moram da objasnim da postoje dve vrste miner-a za dve vrste valuta: SHA256 i SCRYPT mineri. SHA je skraćenica od Secure Hash Algorithm i označava nešto što je sada najmanje bitno, a ako vas baš jaaaaaaako zanima pročitajte
ovde. Uglavnom u SHA256 spada Bitcoin, Bytecoin, Terracoin i sl., a u SCRYPT valute spadaju ostale: Litecoin, Feathercoin, Dogecoin, Sexcoin, Worldcoin i mnoge druge.
Dakle, ako želite da kopate BTC skidate GUIMiner sa
http://guiminer.org/, a ako želite da kopate FTC, LTC i dr. skidate i instalirate GUIMiner Scrypt
http://guiminer.org/guiminer-scrypt.html.
3. Sledeći korak je da se pridružite određenom POOL-u. Možete vi naravno i sami da pronalazite novčiće, ali su pool-ovi napravljeni upravo zato da se svi koji tragaju za određenom valutom ujedine i nađu što pre jednu celu jedinicu te valute. Koji ćete pool da odaberete je na vama, ima ih veoma puno. Kao primer ću samo da navedem
wemineltc ili
givemecoins, a sve su popularniji tzv. multipool-ovi gde oni sami izračunavaju za kojom valutom se u određenom vremenskom intervalu vredi najviše tragati i sam pool prebacuje vaše hash-ove na tu valutu. Neki od najpopularnijih su
tompool i
multipool.
4. U okviru svakog pool-a nakon prijavljivanja, pravite workere, tj radnike/rudare. Oni su ti kojima ćete da radite u pool-u.
5. Tada podešavate vaše minere sa podacima koji se nalaze u okviru tih pool-ova, podacima i šiframa svakog workera, serverima, portovima i drugim stvarima koji su različiti za svaki pool, a ipak vrlo slični.
6. Možete da pustite mašinu u pogon.
7. Kada vidite da vaša mašina za majning radi i stvara vama novčiće, vreme je da te novčiće prebacite u vaš digitalni novčanik. I tih novčanika ima mnogo, jedni od trenutno najviše korišćenih su
btc-e i
Cryptsy. Ovaj drugi je popularniji jer prihvata mnooooooooogooooooo više različitih valuta koje bilo kada možete da pretvorite u najpopularnije BTC ili LTC.
Prebacivanje je sigurno jer se za svaku valutu u novčaniku dobija samo vama znan kod koji upisujete u okviru podešavanja pool-a. Na primer, ovako bi izgledao jedan kod za BTC: 16wQucliRkusrUkJGpUYb7Bz6NiL7CzcC9.
Potom vi već sa tim sredstvima radite šta želite: da li ćete kupovati na netu, da li ćete plaćati školarinu na univerzitetu na Kipru ili ćete da bitkoine pretvorite u dolare, evre i uradite withdraw (kao što radite sa forex brokera), to je već na vama.
8. Platite troškove za struju
Nadam se da sam pomogao onima koji su se razmišljali oko čega se digla tolika prašina i koji razmišljaju da uđu u posao rudarenja. Ako ima pitanja (a siguran sam da ima), slobodno se aktivirajte. Koliko možemo pomoćemo...
Što bi rekli rudari:
SREĆNO!!!