Ako želite da se pridružite onim trgovcima koji zapravo žive od trgovine, predstavljamo vodič za pravljenje plana trgovanja kao profesionalac.
Većina trgovaca misli da je definisanje pravila za ulazak i izlazak iz trgovine dovoljno. Ne mogu više da budu u krivu. Svaki iskusan trgovac će vam reći da su pravila koja definišu rizik i upravljanje novcem od ključnog značaja da neko postane uspešan trgovac. Kada ste definisali osnovna pravila vaše strategije za ulaz i izlaz iz trgovanja, koristite sledeće korake da vaše trgovanje dovedete do visokog nivoa.
1. Pravilo za određivanje veličine pozicije
Ovde ćete da opišete proces utvrđivanja broja lotova za svaku trgovinu. Možete da izaberete između fiksnog rizika ili određenog procenta kapitala po trgovini.
Primer za opciju 1: trgujte 1 lot svaki put, bez obzira na kapital ili par
Primer za opciju 2: rizikujte 3% na osnovu veličine kapitala (equity), stop loss-a i vrednosti pipa.
Druga opcija je komplikovanija za izračunavanje na brzinu, morate ili da napravite tabelu za ove kalkulacije ili da koristite online alat kao na primer
http://www.forexsrbija.rs/kalkulator-vrednosti-trgovine.html.
2. Pravilo za ograničavanje gubitaka po trgovini, po danu, po nedelji i sl.
U ovom koraku ćete definisati ograničenja na svoje gubitke. Neko mudar je rekao: "Ključ uspeha je da se fokusira na gubitak, a ne koliko profita možete napraviti". To je kontraverzna izjava jer: kako to da fokus na gubitke može da bude dobar?
Gubici će spaliti vaš račun, a ne dobit - to je krajnji ishod. Iz tog razloga treba da se fokusirate na ograničavanje gubitaka. Profit će doći sam po sebi.
Primeri:
- pomerite stop loss da breakeven posle određenog broja pipa/dolara profita
- ne više od sigurnih dolara/procenata gubitaka po trgovini
- ne više od 3 gubitka dnevno
- ne više od 3 gubitka nedeljno.
3. Pravilo za dodavanje pozicija postojećim
Nikada nemojte dodavati pozicije trgovanjima koji su već u gubitku, u nadi da će tržište da se okrene i da ćete još više da zaradite. To je upravo ono što mnogi rade na svom prvom računu. Učite od drugih i nemojte i vi da plaćate greške.
Recimo da ste u profitabilnoj poziciji i primetite da se tržište povlači da vam zatvori profit. Ako vam po vašim kriterijumima odgovara da ponovo uđete u poziciju, onda samo napred. Na primer možete da otvorite novu poziciju, ako primetite istu postavku (setup) na drugom timeframe-u, ali savetujemo da ne otvarate više od 2 trgovine u istom smeru.
4. Pravilo za zaustavljanje trgovanja ili ograničavanje rizika
Ovde ćete definisati kriterijume kada da završite dan, a ovo će da sadrži scenarija i kada ste u dobiti i kada ste u gubitku. Da li biste trebali da nastavite trgovanje nakon postizanja određene dobiti za dan/nedelju/mesec? Postavite isto pitanje i u slučaju gubitaka.
Psihološki većina je voljna da preuzme veći rizik kada je u profitu, ali zaustavljanjem daljeg trgovanja se u stvari smanjuje šansa gubljenja već ostvarenog profita. Alternativno, umesto zaustavljanja svog trgovanja možete takođe da smanjite rizik po trgovini.
Primer:
- prestanite sa trgovanjem nakon što napravite 3% profita u jednom danu, 10% za nedelju dana, 30% za mesec dana
- prestanite sa trgovanjem nakon gubitka od 3% u jednom danu, 5% za nedelju, 10% za mesec dana
- smanjite rizik po trgovanju na pola nakon što se ispune navedeni kriterijumi.
5. Pravila za povećanje rizika po trgovini, po danu, itd.
Ako ste izabrali rizik na osnovu određenog procenta kapitala tada će se veličina lota po trgovini povećavati shodno povećanju vašeg kapitala na računu.
Možete, a i ne morate, da povećate rizik u procentima, a ako se odlučite da povećavate, zacrtajte kriterijume i za ovaj korak. Na primer, ako vam se račun povećao za 10%, povećajte lotove za 5%.
S druge strane, ako ste trgovini pristupili sa fiksnim iznosom lotova po trgovini onda isplanirajte kada ćete vremeski da povećate broj lotova. Na primer možete da povećate rizik sa 1% na 2% nakon 3 meseca profitabilnog trgovanja na live računu.
6. Pravila za pripremu za trgovački dan/nedelju
Da biste postali uspešan trejder potrebno je trgovanje da tretirate kao posao. Trebalo bi da definišete konkretne aktivnosti kako na dnevnom, tako i na nedeljnom tj. mesečnom nivou.
Zacrtajte kako će vaš tipičan dan će izgledati i kada i koliko često će se vršiti analize, rekapitulaciju i sl. Na primer:
- izvršićete analizu grafikona pre 8 ujutro,
- pregledaćete i zapisati vreme važnih fundamenata
- svakog ponedeljka ćete da izvršite pregled trgovanja od prošle nedelje.
7. Pravila za diversifikaciju između pozicija
U poslednjem koraku ćete napraviti pravila za ukupnu izloženost vašeg računa po valuti. Biće momenata kada ćete imati više od jedne potencijalne trgovine na baznoj valuti valutnog para. Recimo da ulazite u trgovinu na EUR/USD, GBP/USD i AUD/USD. Sva tri para imaju USD za zajedničku valutu i ako otvorite sva tri trgovanja, u osnovi utrostručujete rizik na američkom dolaru. Bilo kakve vesti ili ekonomski događaj koji stiže iz SAD će uticati na sve tri pozicije. Dakle, važno je da diversifikujete trgovine preko raznih valutnih parova i smanjite ukupnu izloženost vašeg računa. Primer:
- ne ulazite u više od 2 trgovine na parovima iste bazne valute u istom pravcu
- izaberite 2 najbolja setup-a ako se pojave više od 2 na istom timeframe-u.
Dakle, sada znate kako da napravite plan za trgovanje na način kako to rade profesionalni trejderi. Provedite 30 minuta praveći svoj plan i, verujte nam, to će biti pola sata koji će vam se u budućnosti veoma isplatiti.