Hajde da se malo pozabavimo ovim referendumom u Švajcarskoj o kome svi toliko govore i mnogi zavise od njega i njegovog ishoda.
Pa da krenemo iz početka: referendum je popularno nazvan
Swiss Gold Initiative i biće održan
30. novembra, poslednje nedelje ovog meseca. Što se više približavamo tom datumu, sve je veće interesovanje i uticaj anketa na tržište o tome koji rezultat je moguć (kasnije ćemo o konkretnim događajima).
Puno je pitanja vezano za to kako će ishod referenduma da utiče na finansijsko tržište, konkretno da li će ovo biti prekretnica za zlato i ostale plemenite metale koji su u padu poslednje 2 godine, kao i da li će
minimalni ciljani kurs koji je
SNB uveo u odnosu na evro da izdrži. Prosti zakon ponude i potražnje nalaže da kada poraste potražnja za bilo čime, tom proizvodu raste i cena. Međutim, stvari na finansijskim tržištima su retko toliko jednostavne, pogotovo kada je u pitanju cena zlata.
A za šta će u stvari moći da glasaju tog poslednjeg dana novembra?
Cilj "švajcarske zlatne inicijative" je trostruki:
1. SNB ne sme da prodaje zlato iz svojih rezervi,
2. Zlato koje trenutno SNB poseduje mora da bude na teritoriji Švajcarske i
3. SNB mora da ima najmanje 20% svog ukupnog fonda u zlatu.Dakle, Švajcarci će morati da se odluče da li su
ZA sva tri predloga ili
PROTIV svih ovih predloga. Toliko jednostavno... Ali...
Prva tačka u suštini ništa ne bi promenila - Švajcarska nije prodavala zlato još od 2007. godine.
Drugi zahtev se odnosi na otprilike 30% ukupnog švajcarskog zlata koji se nalazi van zemlje. Ovo bi značilo da Švajcarska ima 2 godine da vrati oko 300 tona zlata u svoju domovinu, koje je trenutno u Velikoj Britaniji (200 tona) i Kanadi (100 tona).
Najbitniji zahtev je, naravno, poslednji jer SNB trenutno u svim svojim rezervama ima samo oko 8% u zlatnim polugama. To bi značilo da bi, ako bi morali da ispune uslov,
Swiss National Bank morala da poveća svoje rezerve za oko 1.500 tona zlata za narednih 5 godina, tj. 300 tona po godini, što je ekvivalent 7,5% godišnje globalne potražnje od 4.000 tona godišnje.
Toliko povećanje za potražnjom zlata bi, očigledno, povisilo cenu zlata. Međutim, ništa nije očigledno na tržištu zlata. Trgovci moraju da imaju na umu da američki dolar i ekonomija najviše utiču na cenu zlata. Velika "rasprodaja" švajcarske rezerve zlata 2000.-2007. nije sprečilo zlato da poveća svoju cenu sa 200$ na 600$. A pod velikom raspodajom mislimo na 1.600 tona zlata koje su napustile SNB. Takođe, kada bi inicijativa prošla, jako je mala verovatnoća da bi Švajcarska nacionalna banka mogla da održi minimalni zacrtani kurs prema evru, što bi tada značilo da bi evru opala cena, a dolaru potencijalno porasla.
Da sumiramo, prolazak ove inicijative bi trebalo da deluje pozitivno na tržište zlata, međutim ima još puno nepoznanica. U teoriji, da bi ispunili zahteve, SNB bi mogao da rasproda svoje novčane rezerve (koje uglavnom čine evri) pre nego da kupi zlato. Na taj način direktan uticaj na zlato bi bio mnogo manji nego što se očekuje. Ne očekujte preveliko dizanje cena zlata i ako prođe Zlatna inicijativa, pre će biti da će se dići za nekoliko procenata i nakon toga stabilizovati cena u okviru opadajućeg trenda uzrokavanog smanjenjem potražnje.
Toliko o zlatu. Hajdemo sada na valutne parove, tj. valutni par koji nam je najinteresantniji -
EUR/CHF.
Svi koji prate sajt već odavno znaju da je ovo valutni par koji je voljen od strane moderatora i učesnika foruma jer je jednostavno predvidiv... bio... do sada
Ono što se očekuje ako na referendumu pobedi zlatna inicijativa jeste definitivno da
SNB neće moći da izdrži pod naletom
svih ostalih i da će peg, tj. kurs EUR/CHF od 1.2 biti probijen na dole. Čim se to desi milioni stopova će se aktivirati i SNB će ostati i bez te podrške ogromne većine malih trejdera (kao što smo mi) koji su trenutno u buy-u na tom valutnom paru. Ako se to desi, SNB je uzaludno potrošio 3 godine i milione braneći kurs, usledilo bi jačanje švajcarskog franka, a posledice toga bi najviše trpela švajcarska privreda jer bi jednostavno bili preskupi da bi mogli da izvoze svoje proizvode. Ako neko još uvek ne zna, razlog za stvaranje tog kursa od 1.2 je bilo upravo to. Ako ne verujete, pogledajte history na vašem čartu za 6. septembar 2011.
Ono što su najsvežije vesti, bukvalno od danas, 19. novembra, jesu da po poslednjoj anketi
38% građana Švajcarske bi glasalio
ZA inicijativu,
47% PROTIV, a 15% je još uvek neodlučno. Baš zbog toga je danas zlatu pala cena za 20$ u nekoliko minuta, a EUR/CHF se podiga 15-ak pipa (zvuči malo, ali je to neverovatno veliki pokret za ovaj par poslednjih dana). Međutim sve se vratilo nazad...
U odnosu na ranije ankete front ZA inicijativu sve više opada (pad od 6% u odnosu na pre 10 dana). U prilog im ne ide ni to da na referendumu moraju da dobiju 50% ukupnih glasova i podršku više od 50% kantona.
SNB takođe ima jaku kampanju za glasanje protiv ove inicijative iz razloga koje smo već naveli gore, a ukoliko vas detaljnije zanima možete da
pročitate njihov zvaničan stav i sve razloge zašto Švajcarci ne bi trebali da glasaju ZA.
Ceo ovaj tekst je napisan sa ciljem da se stvori svest o tome koliko je sve povezano, da se upoznate sa mogućim izvorom volatilnosti tržišta, kao i da, nadam se, stvorite u sebi potencijalno uspešnog trgovca (pročitajte
tekst od juče, tačke 2-6, a kad ste već tamo pročitajte i 1 i 7).