Nasumični ulasci
Sada ću iskoristiti mogućnosti programiranja i pokazati da način ulaska u pozicije u ovom načinu trejda nije mnogo bitan. Time što smo koristeći razne načine ulaska dobijali statove koji su slični po obliku, nameće se zaključak da ulazak i nije tako značajan. Očigledno je da krivu oblikuje mali SL, veliki TP i samo kretanje cene, a ne metod ulaska. Možda ulazak i nije bitan? Da bismo to proverili uradićemo eksperiment u kome ćemo ulaziti na svaku sveću i to potpuno nasumice. Ideja je da budemo profitabilni ne ulaskom, nego menadžmentom, upravljanjem, pozicijama posle ulaska.
Ovih par linija omogućava (pseudo)nasumičan, slučajn izbor kupi ili prodaj:
MathSrand(GetTickCount());
if (MathMod(MathRand(),2)==0) {kupikreni();}
else {prodajkreni();}
Početni kapital sam podigao na 2000 usd, jer račun od 1000 usd nije preživeo. Opet smo dobili isti oblik stata (slika 1). 6000 ulaska u pozicije, pola je sell, pola je buy. Odnos profit/DD je oko 2:1. Smanjiću broj trejdova dodavanjem radnog vremena (8h do 16h). Dobili smo manje trejdova i kvalitetnijih trejdova (slika 2). Vidi se iz profit/DD, solidnih 3:1. Apsolutni DD je visok.
Možemo zaključiti, da ako imate dovoljno veliki kapital i vremena, završićte u plusu bez obzira na ulaske. Ipak, u praksi bismo:
1. da radimo sa manjim kapitalom,
2. da odnos profita i DD buce što veći uz što manji DD i
3. da manje vremenski čekamo profit.
Zbog tačke 1 i 2 ulasci jesu bitni jer utiču na DD, tako da isti ciljni profit možemo gađati sa manjim početnim kapitalom. Plus je u svakom slučaju zagarantovan (osim sa malim kapitalom i velikim lotom). I to čak sa ravnopravnim ulascima na obe strane. Ako bismo gurali samo buy dok cena mesecima pada, kao što je bio slučaj sa EU, ne bi se dobro preveli (slika 3). Ako bismo sa većim procentom od 50% ulazili u pravcu nedeljnog i mesečnog trenda, tada bi stat sigurno rastao (slika 4: 100% sell). Pitanje je da li smemo reskirati forsirajući ulaze na jednu stranu, umesto ravnopravnih ulaza na obe strane (kada postoji valjan signal). Moj odgovor je: Ne. Treba ulaziti ravnopravno na obe strene, a neka tržište odluči koja će ulazi biti nagrađeni. Cilj dobrog ulaska je da pozicija završi na BE, ne na SL i to je sve. A neke pozicije, desetak godišnje, završiće na TP. Sasvim dovoljno da pokrije minus i da ostane lavovski plus.
Tačka 3 ne može. Morate čekati da pozicije narastu. Ili, ne morate, ako znate gde da uđete a da cena ode na vašu stranu 100 pipa, sa verovatnoćom od 70 i više procenata. Takva pomeranja se dašavaju par puta nedeljno i takvi trgovina traju nekoliko sati. Tada možete ulaziti sa bilo kojim lotom i uzimati koliko želite. Ali i za to je potrebno vreme. Npr. Gregu Willsonu koji tako trguje (sa lotom od 10 do 30), bilo je potrebno 7 godina.
Da ne ponavljam zaključak, seci gubitak, pusti dobitak, dosledno i strpljvio, ne propuštaj mesta ulaska u pozicije, solidan, ne idelan ulaz (idealan ulaz traži veće strpljenje i samokontrolu, nego što traži strategija seci gubitak pusti dobitak). Da li možete izdržati veliki niz pozicija koje završavaju na SL i BE? Možete i morate ako želite da tržite radi za vas. A radi za vas jer ste tada u onoj maloj grupi najstrpljivijih. Tržište vas tada prepoznaje i nagrađuje.